85,768
27,712.20
17,503.30
13,241.30
92,833.50
59,531.10
189,988.70

تماس با ما

راه های تماس
تلفن : 66475520
تلفکس: 66475932

تلفن دفتر شماره 1(طالقانی):
تهران خیابان ولیعصر-خیابان طالقانی-روبروی خیابان انزلی-پلاک448-طبقه 3 واحد 3

معاملات آتی

قرارداد آتی یا فیوچر : قراردادی که در آن خریدار و فروشنده توافق می کنند ، مقدار معینی از کالای مشخص را با کیفیت مشخص ، قیمت معلوم ، در زمان و مکان مشخص معامله کنند.

یک قرارداد آتی برای یک درجه ، مقدار ، ماه تحویل و قیمت معین منعقد می گردد.

رتبه ، مقدار ، تاریخ تحویل ، نحوه ارائه قیمت ، میزان سپرده اصلی یا جبرانی برای هر نوع قرارداد همزمان با افتتاح معامله از طریق بورس تعیین و مشخص خواهد شد. در مجموع فقط تعیین قیمت در اختیار طرفین قرارداد آتی گذاشته می شود.

داد و ستد این قرارداد تنها در تالار بورس صورت می گیرد . تدوین مقررات و برقراری ضمانت اجراء آن در خصوص چگونگی داد و ستد قراردادهای آتی در زمره اختیارات و مسئولیتهای بورس است .

فواید قرارداد آتی (چرا قرارداد آتی)

فوایدی که قراردادآتی برای معامله کنندگان دارد ، بشرح زیر می باشد :

1- برای تولید کننده محصول

به وسیله قراردادآتی فروشنده ( تولید کننده ) می تواند قیمت فروش مورد نظر خود را برای زمان آینده تثبیت نمایند . و در برابر نوسانات مربوط به تغییر قیمت کالا ، قیمت مد نظر خود را حفظ نماید و از ریسک مربوط به نوسانات قیمت جلوگیری نمایند . تولید کنندگان می توانند از طریق فروش کالا بصورت غیابی ، سفارش ساخت محصولات را دریافت نمایند . تولید کنندگان ، پردازش گران ، و توزیع کنندگان فلزات از قراردادهای آتی بمنظور هج کردن (پوشش خطر ) در برابر ریسک قیمت استفاده می نمایند. وی می تواند در صورت فاصله گرفتن قیمتها از قیمت پیشنهادی قرارداد خود را واگذار نمایند .

2- برای خریدار ( مصرف کننده )

مصرف کننده کالا نیز می تواند از طریق این قرارداد از دریافت میزان کالای مورد نظر خود در ماه مورد نظر با قیمت تثبیت شده اطمینان حاصل نماید . وی می تواند کالای مورد نیاز خود را برای زمان مورد نظر با قیمت مورد نظر خود تثبیت نمایند . مصرف کننده می تواند در صورت فاصله گرفتن قیمتها از قیمت پیشنهادی قرارداد خود را در بورس واگذار نماید .

3- برای بورس بازان

بورس بازان (دلالان ) نیز می توانند از نوسانات قیمت قرارداد آتی یا خرید و فروش قرارداد آتی سود کسب نمایند. این افراد با خرید و فروش قرارداد آتی در جهتی که از قیمتها پیش بینی می نمایند می توانند سود کسب نمایند ، بعنوان مثال در زمانی که قیمتها در حال افزایش می باشد با خرید یک قرارداد آتی به قیمت پایین تراز روند افزایشی قیمت سود کسب نماید و در زمانی که قیمتها در حال کاهشمی باشد می تواند با فروش یک قرارداد آتی از روند کاهشی قیمتها سود کسب نماید .

ارائه خدمات در کارگزاری بهپرور در حوزه معاملات آتی با ساختاری متفاوت و ویژه صورت می پذیرد. از جمله این خدمات می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

  • ایجاد ساختار تعاملی : یکی از مهمترین رویکردهای کارگزاری پیشگامان بهپرور ارائه خدمات بر پایه نیازهای مطروحه از سمت مشتریان خود می باشد.
  • اعلام وضعیت: این کارگزاری به منظور کاهش مخاطرات سرمایه گذاری مشتریان خود، وضعیت ایشان را در هر روز کاری بررسی نموده و به ایشان اعلام می نماید.
  • اعتماد تعاملی: ارائه خدمات در کارگزاری پیشگامان بهپرور بر اساس اعتماد فی ما بین صورت می پذیرد.
  • خدمات ویژه: اختصاص خدمات ویژه به هر یک از مشتریان موجب افزایش سرعت و دقت در معاملات آتی می گردد.